Habkönnyű döntés – Avagy mit érdemes tudni az EPS, XPS, Nikecell és hungarocell szigetelésekről, mielőtt habókra választunk?
Van egy láthatatlan szuperhős az építőiparban, akit sosem látunk akció közben, mégis évekig megóv minket a hidegtől, a hőségtől – sőt még a számlák sokkjától is. Ő a polisztirol szigetelés, és igen, több arca is van! XPS, EPS, hungarocell, Nikecell… egy igazi szigetelő szupercsapat, akik közül csak akkor tudjuk kiválasztani a nekünk valót, ha megismerjük őket közelebbről. Segítünk eligazodni ebben a habos-babos világban – humorral, érthetően, szakmai alapossággal!
Miből lesz a szigetelés?
A polisztirol egy kemény, mégis könnyed műanyag, amelynek szigetelőképessége világszerte elismert. De ne dőljünk be az egyszerűség látszatának! Ez a „habos” világ tele van különbségekkel, trükkökkel, és – bizony – tévedési lehetőségekkel is.
EPS – A klasszikus hungarocell, alias a „fehér lovag”
Az EPS (expandált polisztirol) a szigetelés világának klasszikusa. Lehet, hogy hungarocellként vagy Nikecellként hallottál róla – de a lényeg ugyanaz: kis levegőbuborékokkal teli, cellás szerkezetű, fehér táblák, amelyek kiválóan tartják a meleget a négy fal között.
-
Előnyök: olcsó, könnyű, egyszerűen beépíthető, jó hőszigetelő.
-
Mire jó? Homlokzatok, falak szigetelésére, amikor nem vársz extra kihívásokat (pl. víz vagy óriási terhelés).
Grafitos EPS – A fekete öves szigetelő
Amikor az EPS és a high-tech találkozik, megszületik a grafitos EPS. A grafit részecskék sötétebb árnyalatba borítják az anyagot, miközben kb. 20%-al jobb hőszigetelést biztosítanak.
-
Előny: kisebb vastagság = ugyanaz a hatékonyság.
-
Hátrány: érzékenyebb a napsütésre, így szakszerű beépítést kíván.
-
Tipp: családi házak, padlók, padlófűtések alatt szuper választás!
XPS – A vízálló csodahab
Az XPS (extrudált polisztirol) a szigetelők vízálló James Bondja. Zárt cellaszerkezete miatt ellenáll a nedvességnek, ezért ideális kültérre, lábazatra, sőt akár a fürdőbe is!
-
Fő előny: vízlepergető, strapabíró, és még jól is néz ki (színes!)
-
Hol használjuk? lábazati szigetelés, vizes helyiségek, aljzat szigetelés.
Lépésálló szigetelés – A padlók szuperhőse
Ezek az anyagok nemcsak jól szigetelnek, de el is bírnak minket. Beton alá, OSB lap alá kerülnek, hogy a járható felületek is energiatakarékosan működjenek.
-
Jó választás: padlófűtéshez, járható födémekhez.
-
Figyelj: egyenetlen felületre nehezebb fektetni, és az ára is egy lépéssel magasabban jár.
Mire figyelj vásárlás előtt?
1. Nyomószilárdság:
Minél magasabb az EPS vagy XPS mellett szereplő szám (pl. EPS 100), annál jobban bírja a terhelést. Egy családi ház padlójához az EPS 100 megfelelő lehet, garázsba viszont már EPS 150 vagy 200 a nyerő.
2. Vastagság:
Minél vastagabb a tábla, annál jobb a szigetelés – de ezzel nő az ára is. Például az 5 cm-es Nikecell ár és a 10 cm-es között kb. 1000 Ft a különbség, cserébe viszont a komfortérzeted is kétszeres lehet!
3. Egyéb extrák:
Penészállóság, vízlepergetés, tűzállóság – ezek mind plusz biztonságot jelentenek, főleg ha különösen érzékeny területen dolgozunk.
A hab a szigetelés tortáján
A polisztirol szigetelőanyagok – legyenek EPS, XPS, Nikecell vagy hungarocell néven – kiváló társak az építkezésben és felújításban. Könnyűek, jól alakíthatók, tartósak, és ami a legfontosabb: pénzt takarítanak meg a fűtésszámlán. Ráadásul a környezeted is hálás lesz a kisebb energiafogyasztásért!