Minden műhelynek van egy ilyen karaktere – Te melyik vagy?
Van valami különleges varázsa a műhelyeknek. Olyan helyek ezek, ahol nemcsak tárgyak születnek vagy újulnak meg, hanem karakterek is. Minden műhelyben van egy-két jellegzetes figura, aki úgy testesíti meg a műhely „lelkes szellemét”, mintha egy titkos titkát őrizné. Ha csak egy kicsit is jártas vagy a szerelés, javítás világában, biztosan találkoztál már velük. És most elgondolkodhatunk: Te vajon melyik vagy közülük?
Az első, aki mindig eszembe jut, az a „mindent szigszalaggal javító”. Ő az, aki azt hiszi, hogy egy kis ragasztószalag mindent megold. Ha valami eltörik, kicsúszik vagy elenged, előveszi a szigszalag cuccost, és már ragaszt is. Lehet, hogy a kocsiban csörömpöl valami, vagy a csavarok lazák – neki az a megoldás, hogy „ráteker egy szigetelő szalagot”. Sokan mosolyognak ezen, mert bár elsőre viccesnek tűnhet, valójában ez a típus nagyon találékony, és mindig kész gyors, ideiglenes megoldásokat nyújtani. Igazi kreatív túlélő a műhelyben!
A második típus a „csak új szerszámmal dolgozó”. Ez az ember nem bízik az öreg, kopott eszközökben. Szerinte minden munkához az kell, hogy a legújabb, legprofibb szerszámok legyenek kéznél. Ha lehet, mindenből a márkás, új darabot veszi meg, mert szerinte így biztos a siker. Ez a fajta műhelytípus nagyon precíz és igényes, nem adja alább a minőségnél. Talán nem a leggyorsabb, mert sokat töpreng a megfelelő eszközök kiválasztásán, de az eredmény mindig tiszta és szép munka. A műhelyben ő az, akit mindig kérdeznek, hogy melyik szerszámot érdemes beszerezni.
A harmadik karakter a „YouTube-mester”. Ez a típus mindig a netről tanul. Ha valamit nem tud, előveszi a telefonját, és azonnal keres egy oktatóvideót. Sokszor ő az, aki a legújabb technikákat, trükköket ismeri, mert folyamatosan követi a mesterség fejlődését az interneten keresztül. Néha vicces, amikor egyszerre hallgatja a videót, közben próbálja utánozni a lépéseket, de a legjobb az, hogy így mindig friss tudással rendelkezik. A YouTube-mester példája annak, hogy a modern technológia és a hagyományos kézművesség kéz a kézben járhat.
Végül ott van a „30 éve nem dobott ki egy csavart se” típus. Ez az ember igazi gyűjtő, aki mindent megőriz. Minden csavar, alkatrész, apró darabka, ami valaha kellett vagy hasznos lehet, náluk megvan szépen rendszerezve. Számára nincs olyan, hogy „felesleges”. Hiszi, hogy bármikor jól jöhet egy rég elfeledett alkatrész. Egyesek szerint ez már-már művészi szintű praktikusság és előrelátás. Ráadásul mindig meg tudja mondani, hogy egy adott csavarnak mikor, hol és mire használták. A műhelye igazi időutazás, tele régi kincsekkel.
De vajon te melyik típus vagy? Vagy esetleg egy teljesen más karakter? Talán egyszerre több is benned van. Az biztos, hogy ezek a karakterek teszik igazán egyedivé a műhelyeket. Mindenki hozzáteszi a saját stílusát, tapasztalatát, apró szokásait, így válik egy hely nemcsak munkára, hanem közösségre, élményre és inspirációra is.
A műhelyekben, akár otthon, akár munkahelyen, mindig jó látni ezeket a különböző típusokat, mert rájuk mindig lehet számítani. Ha valami baj van, a „mindent szigszalaggal javító” már nyúl a megoldásért, ha precizitás kell, a „csak új szerszámmal dolgozó” lép közbe. Ha új ötlet kell, ott a YouTube-mester, aki nem fél tanulni, és ha meg kell találni egy rég elveszett alkatrészt, a „30 éve nem dobott ki egy csavart se” segít.
A műhely így él és lélegzik a karaktereken keresztül. És talán éppen ezek a kis színes személyiségek teszik lehetővé, hogy bármilyen probléma megoldódjon, és hogy a műhely mindig a fejlődés helye legyen.
Szóval, Te melyik vagy?