Kisföldalatti kaland: Múzeumi relikviák ihlette DIY tárolók és dekorációk
Van valami varázslatos abban, amikor az ember beszáll a Kisföldalattiba. A fapados padok, a nyikorgó kocsik, a lassan gördülő idő… mintha a századforduló egy sárga szerelvény formájában közlekedne még mindig Budapest szíve alatt. És persze ott az az érzés is, hogy bármelyik megállónál kiszállva egy kalapos úr fog biccenteni felénk egy monoklival – vagy legalább egy turistacsoport vezetője a Széchenyi fürdő irányába.
De mi lenne, ha ezt az időutazós élményt nem csak a föld alatt, hanem a nappalinkban is újraélnénk? Nem, nem építünk síneket a parkettára (bár milyen jó lenne!), hanem alkotunk – méghozzá DIY tárolókat és dekorációkat, amik egyenesen a Földalatti Nosztalgia múzeumból szöktek meg.
Jegytartó doboz – ahol minden apróság első osztályon utazik
Kezdjük az alapoknál. A régi bádog- vagy fadobozokat érdemes most kicsit más szemmel nézni – nem szemét, hanem múltidéző kincs! Egy jópofa, kis méretű dobozra fessünk régi jegymintákat, lyukasztott kartonokat, vagy akár stilizált metróvonalakat. Az eredmény egy bájos, retró „jegytartó doboz”, amit persze bármilyen apróság tárolására is használhatunk: gomb, kulcs, csoki, macskajáték (ha engedjük).
Ha nagyon belejövünk, akár egész „bérletcsaládot” készíthetünk – egy doboz az ékszereknek, egy a varrókészletnek, egy a soha meg nem talált USB-kábeleknek. Mert hát ami retro, az rend.
Régi térképek, poszterek – falra velük, de stílusosan!
A metróvonalak térképeiben van valami nyugtató. Mindennek megvan a helye, egyenesek a vonalak, és soha nincs dugó (legfeljebb utas). Vegyünk elő egy régi Budapest-térképet vagy metróvonal-rajzot, és ne hagyjuk porosodni – tegyük képkeretbe, fa alátétre vagy dekupázsoljuk!
TIPP: Ha igazán szeretnénk feldobni a falat, készítsünk egy komplett „megálló-falat”, ahol minden egyes kis kép egy megállót idéz meg – Operaház, Bajza utca, vagy az örök kedvenc: Hősök tere. A vendégek garantáltan megállnak majd bámészkodni, mint egy átszállásnál.
Fiókból vitrin – múzeumot a nappaliba!
Mi a közös a Kisföldalattiban és a régi vitrinekben? Az, hogy mindkettő tele van meglepetéssel! Egy régi, leselejtezett fiók mostantól nem lom, hanem barkácsolási aranybánya. Béleld ki bársonnyal vagy régi újságpapírral, tedd bele a gyűjteményed legszebb darabjait – akár bélyegek, régi fényképek, kisméretű játékok vagy épp gombok –, és borítsd le egy vékony üveglappal.
TIPP: Ha nincs üveg kéznél, egy átlátszó fólia is megteszi. A lényeg a hatás: mintha egy miniatűr múzeum nyílna a nappali sarkában. Ráadásul kurátor is te vagy, szóval a belépés díjtalan, a koncepció pedig változhat havonta.
Megállónév-akasztók – retro stílus, praktikus funkció
És végül: az azonnali nosztalgia-bónusz. Egy-egy fa lapra felfestett vagy égetett felirat, amely a Kisföldalatti ikonikus megállóinak nevét hordozza, nemcsak szívet melengető dísz, hanem praktikus kulcstartó, kabáttartó vagy konyhai akasztó is lehet.
Képzeld el: a „Kodály körönd” alatt lóg a kulcs, a „Vörösmarty tér” alól indulsz munkába, a „Bajza utca” pedig a bevásárlószatyornak tartja a vállát. Végre egy közlekedési hálózat, ami nem késik – és még a bejáratnál is jól mutat.
Kaland vége – vagy csak a kezdet?
A Kisföldalatti nemcsak a város szíve alatt zakatol, hanem mostantól ott lehet a szekrényed tetején, a faladon, vagy épp a kulcsaid között. Ezek a kedves, nosztalgikus DIY ötletek nemcsak szórakoztatóak, hanem egy kis történelmet is csempésznek a hétköznapokba. És valljuk be, jól esik néha úgy megcsinálni valamit, hogy közben elmerengünk a múlton – meg azon, hogy a régi jegyeknek milyen finom illatuk volt.
Szóval elő a régi dobozokat, ecseteket, térképeket – és kezdődhet a Kisföldalatti Kaland! Most nem a Batthyány térre megyünk, hanem barkácsolni, nosztalgiázni, és csendben elmosolyodni azon, hogy Budapest múltja mennyire jól mutat egy dobozban.